По същество микрочипът представлява пасивно устройство без автономно захранване. Противно на общото схващане той не излъчва постоянен сигнал, а се нуждае от електромагнитен импулс който да енергизира съдържащите се миниатюрни намотки в чипа. Разчитането му се извършва със специален четец , който първо излъва необходимият импулс за задействането на чипа а в последствие улавя върнатия от микрочипа сигнал съдържащ идентификационния номер. Всеки микрочип е носител на уникален 15 (или повече) цифрен код, които служи за индентификация на животното.
При кучетата и котките има две места, на които се имплантира микрочипът и те се смятат за стандартни - в континентална Европа, към която се отнасяме и ние поставянето на микрочипа се извършва отляво на шията, в нейната средна част. В страните от Обединеното кралство имплантирането се извършва краниално на лопатките на медианната гръбна линия.
При птиците, в зависимост от голеината им, имплантирането се извършва или подкожно в областта на шията или интрамускулно.